Utställningar

Joe Kessler – Karavan för en drottning

I samband med att Joe Kesslers senaste verk "Karavan för en drottning" ges ut på Lystring förlag visas ett urval av bokens originalteckningar i Serietekets lokaler. Under öppningskvällen den 10 juni samtalar Joe Kessler med serieforskaren Robert Aman.

Öppettider

Joe Kessler är en serietecknare, förläggare och illustratör baserad i södra London. Kessler arbetar som  biträdande lektor vid utbildningen i Illustration på Camberwell College of the Arts och driver serieförlaget Breakdown Press – ett förlag som utmärkt sig för sin utgivning av både alternativmanga och avantgardeserier.

Lystring förlag har tidigare givit ut Joe Kesslers Fönsterruta (2020) och Måsvarrelsen (2022). 

Vernissage och boksamtal 10 juni kl 18:00. 

Två tecknade scener visar barn som badar i ett badkar fyllt med färgstarka, virvlande linjer och former. Illustrationerna är gjorda i blått, grönt och rött med ett lekfullt och uttrycksfullt bildspråk.
Illustration: Joe Kessler