Claes och Andreas leker affär
Biljetter
Egen produktion, fler speldatum presenteras månadsvis.
Om föreställningen
Claes och Andreas har en revy ihop. En revy över disk. Begränsade öppettider mellan 12 och 13 på Soppteatern. När alla andra har lunchstängt.
Affärsidén är mycket enkel: Claes står exempelvis bakom en strykbräda och låtsas att den är affärsdisk. Kanske tänker han sig att det är en järnaffär. Andreas kommer in och låtsas att han är kund i låtsasbutiken med låtsasdisken. Fast allt är förstås på riktigt. Åtminstone just då. Sedan byter de. Nu får Andreas vara expedit och Claes kund. Ny butik. Det är bra för affärerna.
Claes Erikssons mamma stod i grönsaksaffär i Trollhättan. Hon fick så småningom namnet Tant Grön. Både mamman och grönsaksaffären är borta. Ett stenkast från Trollhättan ligger Uddevalla. Där hade Andreas T Olssons pappa en armaturaffär. Mitt i centrum. Pappan är kvar, men armaturaffären är nedlagd. Precis som stan. Som fått ett nytt centrum på det stora köpcentrumet utanför stan.
Nu leker Claes och Andreas affär. Man kanske inte ska göra en för stor affär av det. De gör det mest för att det roligt, men också för leka med tanken om ett annat Sverige där människor kunde mötas för att köpa ett nät. Inte vara på det.
Claes och Andreas leker affär består av nyskrivna färskvaror och sådant som redan fanns på lagret. Revysketchen är en gammal stapelvara som funnit länge i lager. Den saknar bäst före-datum, men är inte på modet just nu. Och därför får man ta modet till sig istället. En klassisk revysketch är kort scen där en person (som vi kan kalla A) vill ha något av en annan person (som vi borde kalla B, men har vi sagt A som i Andreas får vi nog säga C som i Claes). Och ingenstans blir formen för en sketch tydligare än i en affär. A säger: "Goddag!", C säger: "Goddag! Vad kan jag hjälpa dig med?", A säger: "Jag ska be att få...". Och sen går resten av bara farten tills de måste gå för dagen.
Mer om Claes Eriksson
Claes Eriksson är regissör, manusförfattare, revyartist, komiker, skådespelare och kompositör. Känd som medlem i Galenskaparna och After Shave. Han har skrivit den absoluta merparten av alla revyer, sketcher, radio- och tv-program, långfilmer och andra föreställningar som grupperna har varit engagerade i. Han har även skrivit en egen bok, Alster, och skrivit och framfört egna föreställningar som C Eriksson Solo, C Eriksson Max och Vardagsmat. 2022 regisserade han Donizettis Viva la mamma på Göteborgs-Operan, som han också översatte och skrev nytt libretto till.
Claes och Andreas har tidigare samarbetat i monologen Kulturbärarna, där Claes fungerade som medregissör, och revyn Anakronisterna som de båda skrev och satte upp tillsammans med Per Andersson.
Vilken soppa serveras?
24 februari: Svampsoppa
25 februari: Tomat- och basilikasoppa
26 februari: Potatis- och purjolökssoppa
27 februari: Pumpasoppa
Mer om sopporna
Alla våra soppor är vegetariska, laktos- och glutenfria. Mejla köket vid frågor om ingredienser, tillbehören, allergier eller behov av specialkost senast tre vardagar (72 timmar) innan ditt besök så hjälper de dig efter bästa förmåga.
E-post: kulturhuset@memorio.se
När släpps biljetterna på Soppteatern?
Vi släpper biljetter månadsvis på Soppteatern, oftast första onsdagen i månaden för kommande månads program. Biljettsläpp på andra datum kan förekomma för egna produktioner eller extrainsatta föreställningar.
- 3 december för februari
- 4 februari för mars
- 4 mars för april
- 1 april för maj
Följ oss i sociala medier, vi finns på Instagram och Facebook , eller prenumerera på Kulturhuset Stadsteaterns nyhetsbrev för att inte missa våra biljettsläpp.
Illustrationer skapade av Owe Gustafson.
Mer på Soppteatern
Soppteatern
Näring för själen och kroppen