Image
Fönster ut mot Sergels torg

Presskontakter

Välkommen att kontakta oss med pressfrågor, förfrågningar om intervjuer och pressackreditering till våra evenemang och publika lokaler. Nedan listas presskontakt per område.

Presskontakter per område

 

Övergripande frågor

Sofia Cherif

E-post: sofia.cherif@stadsteatern.stockholm.se

Tel: 0739 - 730 220

Teater
Park- och Soppteatern

Daniel Reinhammar

E-post: daniel.reinhammar@stadsteatern.stockholm.se

Tel: 076 - 129 35 95

 

Marionetteatern

Sofia Wärngård Lang

E-post: sofia.warngard.lang@stadsteatern.stockholm.se

Tel: 076 - 129 16 75

Konst/design/mode

Mia Laurén

E-post: mia.lauren@stadsteatern.stockholm.se

Tel: 072 - 584 80 19

Musik

Elin Henriksson

E-post: elin.henriksson@stadsteatern.stockholm.se

Tel: 076 - 120 00 58

Litteratur

Mia Laurén

E-post: mia.lauren@stadsteatern.stockholm.se

Tel: 072 - 584 80 19

Klarabiografen

Rosie Gibson

E-post: rosie.gibson@stadsteatern.stockholm.se

Tel: 0725 - 84 80 58

Skärholmen

Emma Gouveia Berggren

E-post: emma.berggren@stadsteatern.stockholm.se

Tel: 0739 - 730 397

Vällingby/Husby

Johanna Nordin

E-post: johanna.nordin@stadsteatern.stockholm.se

Tel: 072 - 569 16 66

Bilder

Matilda Rahm

E-post: matilda.rahm@stadsteatern.stockholm.se 

Tel: 072 - 584 80 71

Fotografering/filmning

För förfrågningar om fotografering eller filmning i våra lokaler som ej är i anslutning till reportage/intervjuer om vår verksamhet kontakta evenemangsenheten:

Jessica Broberg

E-post: jessica.broberg@stockholm.se 

Tel: 072 - 584 80 04 

eller

Jenny Rutenborg

E-post: jenny.rutenborg@stadsteatern.stockholm.se 

Tel: 076 - 825 17 87 

Arkiv

För arkivfrågor och förfrågningar till vårt referens- och forskningsbibliotek:

Ingalill Rydberg

E-post: ingalill.rydberg@stockholm.se

Tel: 072 - 584 80 28

 

Skådespelare

Söker du någon av våra skådespelare i ett ärende som inte är relaterat till Kulturhuset Stadsteatern, var vänlig kontakta respektive skådespelares agent.

Övriga frågor

Är du inte journalist och har frågor om Kulturhuset Stadsteatern? Kontakta: 

Växeln

Tel: 08-506 20 100

eller

Kundtjänst

Tel: 08-506 20 200

E-post: kundtjanst@kulturhusetstadsteatern.se

Kundtjänst besvarar frågor om föreställningar, biljetter och publikservice.