Image
Fönster ut mot Sergels torg

Presskontakter

Välkommen att kontakta oss med pressfrågor, förfrågningar om intervjuer och pressackreditering till våra evenemang och publika lokaler.

Är du inte journalist och vill komma i kontakt med någon på Kulturhuset Stadsteatern eller har frågor om verksamheten? Kontakta: 

Växeln

Tel: 08-506 20 100

Kundtjänst

Tel: 08-506 20 200
E-post: kundtjanst@kulturhusetstadsteatern.se
Kundtjänst besvarar frågor om föreställningar, biljetter och publikservice.

För pressfrågor, kontakta:

Presschef: Kristoffer Talltorp
E-post: kristoffer.talltorp@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 076- 032 69 71

Presskommunikatör: Unn Warlenius
E-post: unn.warlenius@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 076-126 54 30

Teater (Stora scenen): Pia Keller
E-post: pia.keller@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 072-584 80 41

Teater (Klarascenen, Lilla scenen och Alltid vara vi): Mia-Li Hallengren
E-post: mia-li.hallengren@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 072-584 80 19

Fri Scen

Park- och Soppteatern: Daniel Reinhammar
E-post: daniel.reinhammar@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 076-129 35 95

Marionetteatern: Sofia Wärngård Lang
E-post: sofia.warngard.lang@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 076-129 16 75

Utställningar, musik och litteratur: Emma Gouveia Berggren
E-post: emma.berggren@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 0739-730 397

Klarabiografen: Rosie Gibson
E-post: rosie.gibson@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 0725-84 80 58

Skärholmen: Saga Nurmi 
E-post: saga.nurmi@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 0761-10 97 40

Vällingby och Husby: Lydia Putkinen Tappert
E-post: lydia.putkinen.tappert@kulturhusetstadsteatern.se, tel: 070-790 55 29

Bilder

Matilda Rahm

E-post: matilda.rahm@kulturhusetstadsteatern.se 

Tel: 072-584 80 71

Fotografering/filmning

För förfrågningar om fotografering eller filmning i våra lokaler som ej är i anslutning till reportage/intervjuer om vår verksamhet kontakta evenemangsenheten:

Jessica Broberg

E-post: jessica.broberg@kulturhusetstadsteatern.se

Tel: 072-584 80 04 

Jenny Rutenborg

E-post: jenny.rutenborg@kulturhusetstadsteatern.se 

Tel: 076-825 17 87 

Annonsering

Nina Hillebjörk

E-post:  nina.hillebjork@kulturhusetstadsteatern.se

Tel:  073-973 01 33

Skådespelare

Söker du någon av våra skådespelare i ett ärende som inte är relaterat till Kulturhuset Stadsteatern, var vänlig kontakta respektive skådespelares agent.

Arkiv

För arkivfrågor och förfrågningar till vårt referens- och forskningsbibliotek:

Ingalill Rydberg

E-post: ingalill.rydberg@kulturhusetstadsteatern.se

Tel: 072-584 80 28

Registrator

För förfrågningar om olika handlingar rörande bolaget eller tidigare verksamheter, skriv till: registrator@kulturhusetstadsteatern.se.