För skolan

Skolbesök i Meta Isæus-Berlin – Festen som inte blev av

Boka ett kostnadsfritt besök, med guidad visning, i utställningen "Meta Isæus-Berlin – Festen som inte blev av" för din klass (max ca. 30 elever) från förskola till gymnasiet.

Biljetter

Här möter vi verk som rör sig mellan rörelse och stillhet, ljus och mörker, kropp och rum. Titeln syftar på något som aldrig riktigt inträffar – en förväntan som hänger kvar i luften.

Meta Isæus-Berlin utforskar gränsen mellan det hemtama och det kusliga – det som känns välbekant men samtidigt märkligt förskjutet. Genom måleri, skulptur och installation skapar hon miljöer där verkligheten tycks glida över i något annat. I utställningen Festen som inte blev av möter vi både målningar och rörliga installationer där vatten, speglingar och kroppens närvaro spelar en central roll.

Ett besök i Galleri 5 kan väcka frågor om vad som är verkligt, hur vi minns, och vad som händer när tryggheten i hemmet rubbas.

Läs mer om utställningen Meta Isæus-Berlin – Festen som inte blev av.

Om inga av dessa tidsperioder passar för er, eller om ni vill besöka oss från annan skolform (vuxenutbildning, folkhögskola, högskola eller liknande) mejla: skolbesök@kulturhusetstadsteatern.se med önskemål om dag och tid.

Det går också bra att komma själva under ordinarie öppettider, även det är kostnadsfritt för elever och medföljande lärare. Vi vill dock gärna veta i förväg att ni kommer så att det inte blir för många sällskap samtidigt i utställningen!

Inspirationsmaterial

Workshop

I samband med visning av utställningen erbjuder vi även kreativa workshops i samarbete med Konstverkstan, Lava och Tiotrettons ateljé. Dessa går att boka inom ramen för Skapande skola.

För mer information, mejla: estella.burga@kulturhusetstadsteatern.se