15-åriga Rayan, Caspian, och Amir, har varit bästa vänner så länge dom kan minnas. Den oskiljaktiga trion bor i Stockholmsförorten Alby, där de tillbringar större delen av sin tid i skolan, eller på fritidsgården. När det blir dags att fatta deras hittills största beslut, vilket gymnasium de ska söka, ställs de inför en situation som förändrar allt och plötsligt sätts både framtidsdrömmar och vänskap på spel.
Serien är producerad av SF Studios, i samproduktion med SVT och Film Stockholm och kommer sändas på SVT Play från och med måndag 9 februari.
Premiärmingel och introduktion av serien
Njut av ett biobesök med guldkant. Välkommen på premiärmingel med röd matta, popcorn och dryck att skåla med. Minglet öppnar 17:00,1 timme innan filmstart.
Innan visningen kommer Nora Khalil och teamet att vara på plats, göra en introduktion och berätta om serien.
Program
17:00 Dörrarna öppnas för mingel
17:50 Insläpp salongen
18:00 Nora Khalil och teamet intar scenen och håller en kort introduktion
18:10 Serien visas på bion (8 avsnitt a ca13 minuter per avsnitt)
20:10 Serien är slut och vi tackar för idag