×
En del av Stockholms stad
Skärholmen
Tito och fåglarna

Film i skolan

Skärisbiografen i Kulturhuset Skärholmen är bion för barn och unga med ett filmprogram som utgår från barn- och ungdomsperspektiv. 

Varje termin kan skolklasser i grundskolan och gymnasiet ta del av Skärisbiografens breda filmprogram med kortfilmer, långfilmer, klassiker, sprillans ny film och unika samarbeten med filmfestivaler.

Bokning

Biobiljetter finns att boka för skolklasser och medföljande lärare och kostar 0-20 kr/elev beroende på film, lärare har fri entré. För att boka mejlar du nellie.fathali@stadsteatern.stockholm.se

Här kan du önska film 
I programmet finns olika tillfällen där ni kan önska film. Det betyder att kan ni välja en egen film som vi kan boka in åt er. Ni kan även föreslå en av filmerna i vårterminens filmprogram som ni vill se en annan tid eller dag.

Vårterminen 2019

Vems verklighet lever du i? Frågan går som en röd tråd genom filmerna i vårterminens filmprogram för att uppmärksamma att det finns olika verkligheter bland oss. Maktstrukturer står i fokus och det finns en postkolonial underton i urvalet av filmerna.

Vårterminens filmprogrammet har skapats tillsammans med filmfestivalerna CinemAfrica och Cinema Queer som gör det möjligt att visa både kortfilm och långfilm med fri entré. 

MAJ

Måndag 20 maj
13:15 Goliat

Måndag 27 maj
09:15 Supa Modo (CinemAfrica)
14:15 The Miseducation of Cameron Post + förfilmen: Min Homosyster

Höstterminen 2019

Bioupplevelsen och filmmagin står i centrum när temat Bland människor, monster och makt genomsyrar urvalet av filmerna i höstterminens filmprogram.

Höstterminens filmprogram har skapats tillsammans med filmfestivalerna CinemAfrica, Stockholms Latinamerikanska filmfestival Panoramica och Monsters of Film som gör det möjligt att visa både kortfilm och långfilm med fri entré. 

SEPTEMBER

Torsdag 19 september
10:15 Pojken och världen (Panoramica)

Fredag 20 september
13:15 A girl’s band (Panoramica)

Måndag 23 september
09:15 Smallfoot
11:30 Önska film
13:30 Rafiki (CinemAfrica)

Måndag 30 september
09:15 Smallfoot
11:15 Önska film
13:30 Rafiki (CinemAfrica)

OKTOBER

Måndag 7 oktober
09:15 Lånaren Arrietty
11:15 Woke kortfilm för åk 2-4
13:15 Srbenka + förfilmen: Ingen lyssnar

Måndag 14 oktober
09:15 Monster och identiteter kortfilm för F – Åk 3 (Monsters of Film)
10:15 Önska kortfilm
13:15 Nosferatu + med samtal efter filmen (Monsters of Film)

Måndag 21 oktober
09:15 Paranorman + med samtal efter filmen (Monsters of Film)
11:30 Önska film
13:15 Pans Labyrint

Måndag 28 oktober
11:15 Önska film för fritidsgrupper
13:15 Önska film för fritidsgrupper
15:15 Önska film för fritidsgrupper
18:15 Önska film för fritidsgrupper

Tisdag 29 oktober
13:15 Önska film för fritidsgrupper
15:15 Önska film för fritidsgrupper
18:15 Önska film för fritidsgrupper

Torsdag 31 oktober
13:15 Önska film för fritidsgrupper
18:15 Önska film för fritidsgrupper

NOVEMBER

Måndag 4 november
09:15 Binti (CinemAfrica)
11:15 Srbenka + med förfilmen: Ingen lyssnar
13:15 Önska film

Måndag 11 november
09:15 Woke kortfilm för åk 2-4
11:15 Önska film
13:15 Pans Labyrint

Måndag 18 november
09:15 Smallfoot
12:15 Woke kortfilm för åk 2-4
13:15 Önska film

Måndag 25 november
09:15 Woke kortfilm för åk 2-4
11:15 Pojken och världen (Panoramica)
13:15 Önska film

DECEMBER

Måndag 2 december
09:15 Lånaren Arrietty
11:30 Önska film
13:15 Srbenka + med förfilmen: Ingen lyssnar

Måndag 9 december
09:15 Tito och fåglarna + med förfilmen: Neil
11:15 Lånaren Arrietty
13:30 Khartoum Offside (CinemAfrica)

Måndag 16 december
09:15 Tito och fåglarna + med förfilmen: Neil
11:15 Önska film
14:15 Önska film

Hurra, mer bio för barn och unga!