För skolan

Skolbesök i "The Magic Power of the Needle"

Boka ett kostnadsfritt besök i utställningen "The Magic Power of the Needle" för din klass (max ca. 30 elever) från mellanstadium till gymnasiet.

Biljetter

Om utställningen 

Sedan urminnes tider har nål och tråd varit grundläggande verktyg i människans liv. Med inspiration från konstnären Louise Bourgeois, som beskrev synålen som ett verktyg för läkning och förlåtelse, bjuds eleverna in i i ett rum där trådar väver samman berättelser och erfarenheter. Utställningen, med tolv konstnärer från hela världen, är en resa genom tid och rum där konstverk möts och binder ihop det förflutna med nuet, det personliga med det politiska.

Läs mer om utställningen The Magic Power of the Needle.

Om inga av dessa tidsperioder passar för er, eller om ni vill besöka oss från annan skolform (vuxenutbildning, folkhögskola, högskola eller liknande) mejla: 
visningar@kulturhusetstadsteatern.se med önskemål om dag och tid.

Det går också bra att komma själva under ordinarie öppettider, även det är kostnadsfritt för elever och medföljande lärare (grundskola och gymnasium). Vi vill dock gärna veta i förväg att ni kommer så att det inte blir för många sällskap samtidigt i utställningen!

Inspirationsmaterial 

Workshop

I samband med visning av utställningen erbjuder vi workshops i samarbete med Lava, Konstverkstan och TioTrettons ateljé. Dessa går att boka inom ramen för Skapande skola.

Kostnad: 2 500 kr. per klass.

För mer information, mejla: estella.burga@kulturhusetstadsteatern.se

Account Reg form block