×
En del av Stockholms stad

small press expo seriemarknad

Festivalens hjärta är som alltid seriemarknaden small press expo (spx), där förlag, tecknare, fanzinister, serieskolor, föreningar och seriebutiker säljer och visar upp allt det bästa som seriekonsten förmår.

Unga Seriefestivalen bjuder på pysselhörna för de yngre. Runt hela marknaden finns dessutom programscener, mindre utställningar och signeringsbord.

Marknaden håller öppet både lördag och söndag klockan 11.00–17.00. Konstfacks restuarang Matkonst är öppen hela helgen.

Nedan hittar du den kompletta marknadskartan och listan över marknadens utställare.



Öppna marknadskartan som större bild (JPG) >

Utställare i nummerordning

1 Cómic Nostrum Mallorca
2 Cómic Nostrum Mallorca
3 Rachel Thorstensdottir, Simon Beck
4 Plutonium Comics, Home Made Comics
5 Lars Andersson
6 Eugene Sundelius Von Rosen
7 Alvi Reybekiel, Kristine Tiedt, Reybekiel
8 Cecilia Vårhed
9 Sandra Anette Mattsson-Robertsdotter
10 Felix Swahn
11 Anna Olsson
12 Meddings
13 Möller
14 Lena Lefverström
15 Ullberg
16 Jennie Sörensen
17 Jim Eriksson
18 Jessica Karlsson/Geminick Creations
19 Viktor Engholm
20 Kristin Eklund
21 Elias Olsson, Mirelle Eriksson, Olov Redmalm
22 Elinor Richey, Tove Ottosson
23 Sam Frisk, Emma-Lisa Henriksson
24 Beomene Winroth
25 Lisa Harald
26 Heartscribble Studio
27 Aleksandra Singer
28 Monika Mikucka
29 Ordbilder Media
30 Ordbilder Media
31 Nibbling Nibs Studio
32 Simone Büchert
33 Evelina Hagström
34 Peow Studio
35 Peow Studio
36 R.E.C.K. Team
37 R.E.C.K. Team
38 Going Chrono
39 Studio Scribbli
40 TBA
41 Vanne CL
42 Jenny Hannula, Magic Frigren
43 Pamurai, Gouta
44 Andreas Otterberg
45 Studio Reya
46 Stina Lövkvist, Mori, Tomas Antila
47 Stef Gaines, Ragathol
48 Lisa Medin
49 Jenny Bergrund
50 Nelly Karlsson
51 Gold page comics
52 Albumförlaget
53 Albumförlaget
54 Ades Media
55 Ades Media
56 Scandinavian Chapter of the Lee Falk Memorial Bengali Explorers Club
57 Rabén & Sjögren
58 Rabén & Sjögren
59 Rabén & Sjögren
60 Rabén & Sjögren
61 Rabén & Sjögren
62 Rabén & Sjögren
63 Lava
64 Wibom Books
65 Natur & Kultur
66 Hegas
67 Jessica Ritar
68 Jessica Ritar
69 LAMP Comics
70 Tidskriten Bang
71 Elias Stjärne Ericson
72 Adrian Malmgren
73 Studio Dhuppi
74 Syster förlag
75 Syster förlag
76 Dotterbolaget
77 Dotterbolaget
78 Seriefrämjandet
79 Seriefrämjandet
80 Seriefrämjandet
81 Anders Lundgren
82 Konstfack
83 Konstfack
84 Serieskolan i Malmö
85 Serieskolan i Malmö
86 Xenter Botkyrka
87 Xenter Botkyrka
88 Malmö Universitet, Institutionen för Konst, Kultur och Kommunikation - K3
89 Malmö Universitet, Institutionen för Konst, Kultur och Kommunikation - K3
90 Bianca Caso
91 Serietecknarutbildningen i Skarpnäck
92 Graphic Storytelling
93 Graphic Storytelling
94 Rasmus Storkamp
95 Rasmus Storkamp
96 Nyckelviksskolan Bild och Grafisk form
97 Stefan Eriksson
98 Stefan Eriksson
99 Stefan Eriksson
100 Folk Från Branschen
101 Folk Från Branschen
102 Bokstavligt målat
103 Cajsa Nordlund
104 Hansaward
105 Kristofer Ahlfeldt
106 Christian Löfwall
107 Timmy Zillén
108 Olsson Förlag
109 Martin Piazzolla, Richard Fornstedt, Calle Krantz
110 Parsmo Productions
111 Placenta förlag
112 Placenta förlag
113 Sandra Lavaniegos
114 Anna Åhlen
115 Linnéa Korteniemi
116 Granberg
117 EEPEJ EDU
118 Jofrid Sandgren Østenstad
119 Second Verse Comics
120 Chimaeral Creations
121 Svenska Superserier
122 Svenska Superserier
123 Sara Israelsson
124 Comic Circle STHLM
125 Comic Circle STHLM
126 FE&JUADA Comics, Felipe Kolb Bernardes, Julia Nascimento
127 TBA
128 Marcus Jernberger
129 Helena Menanda
130 Blomster
131 Hanna Henried Forslind, Stella Tallinger
132 Liselotte Eriksson, Naomi Nowak
133 Sara Bok
134 Kalle Landegren
135 Hannes
136 NAFS(K) - Nationella Ankistförbundet i Sverige (Kvack)
137 Kristina Gavhed
138 Ros-Marie Häggbom
139 Tilda Bergsten
140 Serieateljén
141 Serieateljén
142 Serieateljén
143 Serieateljén
144 Sara Bayrami
145 Disa Wallander
146 Linn Olsson
147 Don I. Arvidsson
148 Sanatorium
149 Sanatorium
150 Marcus Ivarsson
151 Lystring
152 Lystring
153 Malla Collin
154 Ainur Elmgren, Tinet Elmgren
155 Dendrolagus
156 Green Isle Studio
157 Ingrid Nordstrand
158 Mikael Hammarberg, Johannes Aggro Torstensson, SBKH
159 Tusen Serier
160 Tecknare från Tusen Serier
161 Tecknare från CBK
162 CBK/Fosfor
163 Wormgod
164 Tjeckiska Centret
165 Tjeckiska Centret
166 Polska Institutet
167 Polska Institutet
168 Signeringsbord
169 Signeringsbord

Montrar
Apart & Evil Ink
Cobolt
Kartago
Galago
Rabén & Sjögren

Utställare i bokstavsordning

Ades Media 54
Adrian Malmgren 72
Ainur Elmgren 154
Albumförlaget 52
Aleksandra Singer 27
Allvin 40
Alvi Reybekiel 7
Anders Lundgren 81
Andreas Otterberg 44
Anna Olsson 11
Anna Åhlen 114
Apart & Evil Ink monter
Beomene Winroth 24
Bianca Caso 90
Blomster 130
Bokstavligt målat 102
Calle Krantz 109
Cajsa Nordlund 103
CBK 162
Cecilia Vårhed 8
Chimaeral Creations 120
Christian Löfwall 106
Cobolt monter
Comic Circle STHLM 124
Cómic Nostrum Mallorca 1
Dendrolagus 155
Disa Wallander 145
Don I. Arvidsson 147
Dotterbolaget 76
EEPEJ EDU 117
Elias Olsson 21
Elias Stjärne Ericson 71
Elinor Richey 22
Emma-Lisa Henriksson 23
Eugene Sundelius Von Rosen 6
Evelina Hagström 33
FE&JUADA Comics 126
Felipe Kolb Bernardes 126
Felix Swahn 10
Folk Från Branschen 100
Fosfor 162
Galago monter
Geminick Creations 18
Going Chrono 38
Gold page comics 51
Gouta 43
Granberg 116
Graphic Storytelling 92
Green Isle Studio 156
Hanna Henried Forslind 131
Hannes 135
Hansaward 104
Heartscribble Studio 26
Hegas 66
Helena Menanda 129
Home Made Comics 4
Ingrid Nordstrand 157
Jennie Sörensen 16
Jenny Bergrund 49
Jenny Hannula 42
Jessica Karlsson 18
Jessica Ritar 67
Jim Eriksson 17
Jofrid Sandgren Østenstad 118
Johannes Aggro Torstensson 158
Julia Nascimento 126
Kalle Landegren 134
Kartago monter
Konstfack 82
Kristin Eklund 20
Kristina Gavhed 137
Kristine Tiedt 7
Kristofer Ahlfeldt 105
LAMP Comics 69
Lars Andersson 5
Lava 63
Lena Lefverström 14
Linn Olsson 146
Linnéa Korteniemi 115
Lisa Harald 25
Lisa Medin 48
Liselotte Eriksson 132
Lystring 151
Magic Frigren 42
Malla Collin 153
Malmö Universitet, Institutionen för Konst, Kultur och Kommunikation - K3 88
Marcus Ivarsson 150
Marcus Jernberger 128
Martin Piazzolla 109
Meddings 12
Mikael Hammarberg 158
Mirelle Eriksson 21
Monika Mikucka 28
Mori 46
Möller 13
NAFS(K) - Nationella Ankistförbundet i Sverige (Kvack) 136
Naomi Nowak 132
Natur & Kultur 65
Nelly Karlsson 50
Nibbling Nibs Studio 31
Nyckelviksskolan Bild och Grafisk form 96
Olov Redmalm 21
Olsson Förlag 108
Ordbilder Media 29
Pamurai 43
Parsmo Productions 110
Peow Studio 34
Placenta förlag 111
Plutonium Comics 4
Polska Institutet 166
R.E.C.K Team 36
Rabén & Sjögren 57
Ragathol 47
Rasmus Storkamp 94
Reybekiel 7
Richard Fornstedt 109
Ros-Marie Häggbom 138
SBKH 158
Sam Frisk 23
Sanatorium 148
Sandra Anette Mattsson-Robertsdotter 9
Sandra Lavaniegos 113
Sara Bayrami 144
Sara Bok 133
Sara Israelsson 123
Scandinavian Chapter of the Lee Falk
Memorial Bengali Explorers Club 56
Second Verse Comics 119
Serieateljén 140
Seriefrämjandet 78
Serieskolan i Malmö 84
Serietecknarutbildningen i Skarpnäck 91
Signeringsbord 168
Simon Beck 3
Simone Büchert 32
Stef Gaines 47
Stefan Eriksson 97
Stella Tallinger 131
Stina Lövkvist 46
Studio Dhuppi 73
Studio Reya 45
Studio Scribbli 39
Svenska Superserier 121
Syster förlag 74
Tecknare från CBK 161
Tecknare från Tusen Serier 160
Thorsteinsdottir 3
Tidskriten Bang 70
Tilda Bergsten 139
Timmy Zillén 107
Tinet Elmgren 154
Tjeckiska Centret 164
Tomas Antila 46
Tove Ottosson 22
Tusen Serier 159
Ullberg 15
Vanne CL 41
Viktor Engholm 19
Wibom Books 64
Wormgod 163
Xenter Botkyrka 86